Kurban Bayramı tatili 9 gün

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaklaşık 2 saat 15 dakika süren Kabine toplantısı sonrasında Millete Sesleniş konuşmasıyla hükümetin 1 yılını değerlendirdi. Adalet, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Enerji ve Tabii Kaynaklar olmak üzere 5 bakanlığın son bir yıldaki karnesini ortaya koyan Erdoğan, cuma günü Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin tanıtılacağını, cumartesi günü de TİM’in 31. Olağan Genel Kurulu’na iştirak ederek dış ticaret rakamları dahil, ekonomiyle ilgili son bir yılda neler yaptıklarını kamuoyuyla paylaşacağını belirtti. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

85 MİLYONUN HÜKÜMETİYİZ: 14-28 Mayıs seçimleri sonrasında oluşturduğumuz kabinemizin görevdeki birinci yılını dün itibarıyla tamamladık. Vatandaşa hesap veren, şeffaf, etkin ve güven duyulan bir yönetim geleneğinin ülkemizde yerleşmesi için ne gerekiyorsa yaptık, yapacağız. Biz, 85 milyonun tamamının hükümetiyiz.

1.3 MİLYON UYUŞMAZLIK ÇÖZÜLDÜ: Son bir yılda adalet teşkilatımızın fiziki altyapısını güçlendirmek için 5 adalet sarayını hizmete açtık. Son bir yılda toplam 2 bin 294 hâkim ve savcı ataması yaptık. 8. Yargı Paketi ile önemli değişikliklere imza attık. 9. Yargı Paketimiz hâlihazırda Meclisimizin gündemindedir. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk mekanizmasıyla son bir yıllık süreçte 1 milyon 340 bine yakın uyuşmazlık çözüme kavuşturuldu.

DOĞUM ORANINA ÖNLEM: Aile müessesesi bir bütün olarak tarihinin en çetin sınavını veriyor. Küresel kültürün desteklediği ve teşvik ettiği cinsiyetsizleştirme politikaları, insan neslini ve fıtratını tehdit eder boyutlara ulaştı. LGBT dayatması, faşizmi dahi aratır bir zorbalığa, baskıya ve toplumu yozlaştırma aracına dönüştü. Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. İnşallah bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız. Evlenecek çiftlere Aile ve Gençlik Fonu ile; faizsiz kredi desteğinin yanında eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Bugüne kadar 9 bin 617 başvuru oldu; başvurusu kabul edilenlere ödemeleri peyderpey gerçekleştiriliyor. İlk kez hazırlanan Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planını hayata geçirdik. Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı hayata geçirdik. Evde bakım yardımı kapsamında 36 milyar 360 milyon lira ödeme yaptık.

DEPREM: 6 Şubat depremleri nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen il ve ilçelerdeki işveren ve sigortalılarımızın SGK’ya olan borçlarının ödenmesi, 28 Şubat 2025 yılına kadar ertelendi. 2025 yılının son aylarına doğru tüm hak sahiplerini konut ve iş yerlerine kavuşturmayı hedefliyoruz.

İSTANBUL’DA ACİL KENTSEL DÖNÜŞÜM: İstanbul’da bulunan toplam 7,5 milyon bağımsız bölümün 600 bininin acilen dönüştürülmesi gerekiyor. Pazar günü Küçükçekmece ilçemizde çöken bina, kentsel dönüşümün İstanbul için ne kadar hayati bir mesele olduğunu hepimize tekrar hatırlatmıştır. İstanbul, bu konuda adım atmakta geciktikçe, riskler daha da artacaktır. Şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek, hangi parti olursa olsun, sorumluluk makamındaki herkes için milli bir görevdir. Ancak bu meselenin halen yeterince idrak edilemediğini görüyoruz. Hükümetimizin ve bakanlığımızın sergilediği hassasiyetin bir an önce yerel yöneticiler tarafından da gösterilmesini bekliyoruz.

‘Hedeflerimize başarıyla ulaşacağız’

MB REZERVİ 142 MİLYAR DOLAR: Türkiye; OVP ve 12. Kalkınma Planı’yla belirlediği hedeflere doğru emin adımlarla ilerlemektedir. İşte son 1 yılda Merkez Bankamızın brüt rezervleri yaklaşık 44 milyar dolar artışla, 142 milyar doların üzerine çıktı. SIVAP hariç net rezervlerdeki artış son 1 yılda 67 milyar dolara ulaştı. Üretim, istihdam, ihracat ve kaliteli büyümeden taviz vermeden tek haneli enflasyon oranlarını mutlaka yakalayacağız. Bunun sabır, irade ve şüphesiz kararlılık gerektiren bir süreç olduğunun çok iyi farkındayız. Hükümet olarak, hedeflerimize ulaşacağımızdan en küçük bir şüphemiz bulunmuyor. Milletimizden de ekonomi programımızı sahiplenmeye ve desteklemeye devam etmesini bekliyorum.

‘Akkuyu’nun yüzde 90’ı tamamlandı’

GABARDA HEDEF 100 BİN VARİL: ‘Enerjide tam bağımsız Türkiye’ vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Filyos’ta günlük doğal gaz üretimi 5,1 milyon metreküpü aştı. İki milyon hanenin doğalgaz ihtiyacını artık buradan karşılayabiliyoruz. Gabar’da günlük petrol üretimini 43 bin 380 varilin üzerine çıkararak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Yıl sonunda inşallah günlük 100 bin varile ulaşmayı hedefliyoruz. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin birinci reaktörünün inşaatı yüzde 90 oranında tamamlandı. Türkiye’nin Enerji Verimliliği 2030 Stratejisi ve 2024-2030 yılları arasında uygulanacak İkinci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planını devreye aldık. Eylem planı ile 2030 yılına kadar enerji tüketimimizi yüzde 16 azaltacağız” dedi.

Bayram ikramiyeleri 10-14 Haziran’da

TOPLAM 42 MİLYAR ÖDEME: Ramazan ve Kurban bayramlarında ödediğimiz emekli ikramiyesi 2024 yılı itibariyle yüzde 50 artışla 3 bin liraya çıktı. Kurban Bayramı ikramiyesini 10-14 Haziran tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırıyoruz. Böylece tek kalemde emeklilerimize toplam 42 milyar tutarında bir ödeme yapmış olacağız. Bayram tatiliyle ilgili kararımızı sizlerle ve tüm vatandaşlarımla paylaşmak istiyorum. Kamu çalışanlarımız için 16 Haziran Pazar günü başlayacak Kurban Bayramı sonrasındaki iki günlük süreyi de idari izin kapsamına aldık. Böylelikle perşembe ve cuma günlerini de bayram tatiline ekleyerek 9 günlük bir tatil imkanı sağlamış oluyoruz. Kurban Bayramı’nın şimdiden milletimiz İslam dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Doğal gaz merkezi hedefi için atılım 

IĞDIR-NAHÇIVAN HATTI: Körfez Bölgesi başta olmak üzere pek çok ülkeyle işbirliğimizi güçlendirdik. Doğal gaz ticaret merkezi olma hedefimiz doğrultusunda büyük bir atılım içindeyiz. BOTAŞ; Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’ya gaz ihracına başladı. Böylelikle ilk kez sınır komşumuz olmayan iki Avrupa ülkesine doğal gaz ihraç ediyoruz. Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Hattı’nın temeli atıldı. Hattın tamamlanması ile Nahçıvan’ın 500 milyon metreküplük yıllık doğal gaz ihtiyacının tamamı Türkiye üzerinden karşılanacak.

Bakan Vedat Işıkhan’dan açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Emekli ve hak sahiplerimize toplamda 42 milyar lira bayram ikramiyesi ödemesi gerçekleştirilecek. 4 (c) (Emekli Sandığı) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 10 Haziran 2024 tarihinde, 4 (b) (Bağ-Kur) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 11 Haziran 2024 tarihinde, 4 (a) (SSK) kapsamında gelir/aylık alanların Kurban Bayramı ikramiyeleri 12-13-14 Haziran 2024 tarihlerinde ödenecek” açıklamasını yaptı. ● ANKARA Milliyet

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x