Erkan Baş: TÜİK hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenledi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Erkan Baş, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler ile 4 yıl önce Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybeden işçileri andı.

‘HERKES BU ENFLASYON RAKAMLARININ GERÇEK OLMADIĞINI BİLİYOR’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Baş, “TÜİK enflasyon oranını açıkladı. Memurun, emeklinin alacağı zam doğrudan bu oranla belirleniyor. Bu rakam küçük açıklandıkça, geriye doğru çekildikçe, burada yalan söylendikçe, bilerek, isteyerek yanlış rakamlar verildikçe milyonlarca insanın bu ay eline geçecek paradan aslında TÜİK çalıyor. Çalanlara yardım ediyor. Yağma suçu işleniyor burada. Türkiye’de herkes bu enflasyon rakamlarının gerçek olmadığını biliyor” dedi.

‘TÜİK’İN YALANI NEDENİYLE ÇOCUKLAR OKULA AÇ GİTMEK ZORUNDA KALIYOR’

TÜİK hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktaran Erkan Baş, “Burada açık bir suç işleniyor. Bugün partide bir değerlendirme yaptık. Mahkemelere güvendiğimizden değil, kayıtlara geçmesi için TÜİK hakkında derhal suç duyurusunda bulunacağız. Açık bir hırsızlığa yardım, açık bir görevi ihmal suçu işleniyor. Biz buna alışmayacağız. Bunun hesabını TÜİK’ten soracağız. TÜİK yalan söylüyor. Söylediği yalan nedeniyle de çocuklar okula aç gitmek zorunda kalıyor. Çocukların süt parasını çalan bir TÜİK’ten söz ediyoruz. İnsanların alın terini gasp eden bir TÜİK’ten bahsediyoruz. Buna sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Milletvekilleri, bakanlar ve Cumhurbaşkanı’nın yüksek zamlar almasına karşın, asgari ücretliler ve emeklilere zam yapılmamasına tepki gösteren Baş, “Asgari ücretli hiç zam almıyor. Emekli enflasyon rakamlarıyla oynanarak, alacağı zam kırpılarak zam alıyor. Öbür taraftan vergiler artmaya devam ediyor. Benim aklım, vicdanım bunları kabul etmiyor” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x